top of page
duzenaglowna.jpg

FAQ

Czyli
najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przygotowaliśmy spis pytań, które bardzo często słyszymy od naszych par młodych przed podpisaniem umowy.
I bardzo dobrze! Pytać trzeba zawsze, a dobrze wiemy, że wybór fotografa w tych czasach nie jest łatwy, dlatego troszkę Wam
ułatwimy i odpowiemy na nie tutaj.

Zaczynajmy :)

 

Jak opisalibyście Wasze zdjęcia?

Zdjęcia ślubne według nas powinny być naturalne, pokazujące szczere, prawdziwe momenty i sytuacje. Powinny być pełne uczuć i emocji. I takie zdjęcia właśnie tworzymy. Dla nas kluczowe są ciekawe, kreatywne i niebanalne kadry, a wisienką na torcie jest nasza obróbka, która charakteryzuje się magicznym klimatem i która jest bardzo zachwalana przez zainteresowane pary. Często pary nazywają nasz styl klimatycznym, boho, rustykalnym.

Czy zawsze fotografujecie w duecie?

Praca w duecie to kolejny punkt, gdzie można go zapisać jako nasz styl pracy. 
W duecie uzupełniamy się nawzajem tworząc różnorodny materiał. Dlaczego różnorodny?
Każdy z nas posiada inny obiektyw, który pozwala inaczej pokazać Was na zdjęciu.
Fajnie mieć zarówno zdjęcia portretowe jak i szersze ujęcia np. z przysięgi czy zakładania obrączek.
Duet pozwala również na rozdzieleniu się i uchwyceniu dwóch momentów w tym samym czasie.
Jest to również jakby nie patrzeć podwójne bezpieczeństwo Waszych zdjęć oraz podwójna kreatywność i wizja. Robiać podwójnie większy materiał mamy większą możliwość wyselekcjonować jeszcze lepiej zdjęcia i wybrać jak najlepsze. W końcu będzie z czego wybierać ;)

Czy fotografujecie tylko w woj. łódzkim?

Absolutnie nie zamykamy się na dalsze podróże i z chęcią wykonamy reportaż dla Was w innym zakątku Polski. Robiliśmy zdjęcia 15km od Białoruskiej granicy, byliśmy w okolicach Bydgoszczy
czy na końcu województwa podkarpackiego, więc dla nas kilometry nie są straszne. Zawsze jesteśmy dzień wcześniej jeśli nasza podróż jest długa.

Czy musimy opłacać Wasz dojazd i nocleg?

W większości przypadków nie. Dojazd oraz nocleg przeważnie bierzemy na siebie, aczkolwiek w nie których przypadkach możemy poprosić o opłacenie tych dwóch rzeczy lub jednej jeśli jesteście oddaleni na prawdę daleko mniej więcej dopiero od ok. 250-300km. Od razu wspomnimy, że opłaty nie są jakieś mega wysokie. Nasz nocleg przeważnie kosztuje 150zł za 2 noce dla nas dwojga.

od kiedy zaczynacie i kończycie prace?

Jesteśmy z Wami zawsze od przygotowań w Waszych domach czyli ubieranie sukni, garnituru itp 
bez fotografowania z rana makijaży czy fryzur - jest to opcja dodatkowo płatna, dlatego, że automatycznie przedłuża nam to czas pracy.  Kończymy przeważnie o 1.00 w nocy po oczepinach, więc jesteśmy z Wami praktycznie przez cały dzień 12-14 godzin.

Jakim sprzętem fotografujecie?

Sprzęt jak i umiejętności są bardzo istotne w ślubnych zdjęciach. Fotografujemy pełnoklatkowymi aparatami.
Pracujemy na profesjonalnych jasnych stałoogniskowych obiektywach z serii sigma ART,
a w ciemnościach pomagają nam nasze lampy reporterskie.

Czy zawsze obrabiacie wybrane zdjęcia?
Jest możliwość otrzymania reszty surowych plików?

 

To pytanie jest często zadawane przez pary. Każdy reportaż jest przez nas dokładnie obrabiany 
nie ma u nas mowy o oddaniu surowego materiału.  To tak jak byście w restauracji dostali surowe mięsko na talerzu ;p Zawsze dopieszczamy nasze prace obróbką z której zresztą nasze pary są mega zadowolone. Obróbka jest nieodłącznym elementem fotografii i stanowi całość wykonanej przez nas usługi oraz mówi o naszym profesjonalnym podejściu. :)

Czy zawsze obrabiamy zdjęcia w brązach i stylu boho?

Wiadomo, że taki styl jest teraz bardzo modny i nie każda para lubi taką kolorystykę.
Jak najbardziej to rozumiemy. Natomiast w takim stylu najlepiej się czujemy.
według nas taki styl obróbki nadaje pięknego klimatu i wywołuje jeszcze więcej emocji.
Jeśli natomiast chcecie zdjęcia w naturalnych barwach - nie ma problemu, ale pamiętajcie, że efekt i wrażenia mogą być całkiem inne po otrzymaniu zdjęć z inną obróbką niż widzieliście w naszym portfolio i nie koniecznie możecie być zadowoleni z efektów. 
Mimo to warto też zastanowić się jaki jest styl waszego wesela. Jeśli jest to wesele bardziej glamour, gdzie wszystko się świeci, jest srebro czy złoto - wybierzcie naturalniejsze kolory. 
Natomiast jeśli sala jest po części czy w całości w drewnie lub ogólnie ma taki styl boho czy rustykalny - wybierzcie zdecydowanie brązy bo to podbije efekt i zrobi WOW, chociaż dotychczasowe pary mające sale w klimatach glamour również zdecydowały się na naszą autorską obróbkę i nie wyszło wcale źle. Zdjęcia możecie obejrzeć w zakładce "historie ślubne"

Ile otrzymujemy zdjęć z reportażu?

Ilość zdjęć jest zależna od pakietu, który wybierzecie. Najczęściej  nasze pary wybierają pakiet II gdzie jest 450 zdjęć i pakiet III gdzie jest ich 600-650. Często zdarza się jednak, że zdjęć oddajemy więcej niż jest napisane w ofercie :)

Czy możemy sami wybrać zdjęcia,
które chcemy finalnie od Was otrzymać?

Z naszego doświadczenia wiemy, że takie rozwiązanie jest niekorzystne zarówno dla Was i dla nas. Dla Was ze względu na emocje, sentymenty. Pary często nie są zdecydowane i nie mają zbytnio czasu na siedzenie i przeglądanie kadrów i finałem tego jest zbyt długi czas, a pamiętajcie że musimy materiał oddać w ustalonym na umowie terminie. Dodatkowo zdjęcia robimy w formacie RAW gdzie pary po prostu tego nie odczytają, a konwersja na jpg zajmuje też sporo czasu. Przegląd kilku tysięcy zdjęć też trwa. Ufając nam i naszemu doświadczeniu możecie być pewni, że nie zostaniecie pokrzywdzeni, a wyselekcjonowane przez nas zdjęcia będą jak najlepsze :)
Uwierzcie.. Nam też zależy abyście byli jak najbardziej zadowoleni z naszego materiału :)

Ile czekamy na zdjęcia i resztę materiału?

Spokojnie.. U nas nie będziecie czekali rok xD
Na umowie mamy okres do 3 miesięcy jednak przeważnie oddajemy już w miesiąc czasu, ale ten zapas czasowy musimy mieć.
Wszystko zależy też od ilości naszych zleceń i sesji plenerowej a mianowicie kiedy będzie ona dla Was zrealizowana.
Wiadomo, że pogoda może nie być fajna i termin sesji będzie przekładany.
Natomiast w opiniach, które możecie znaleść w internecie można poczytać, że szybciutko oddajemy ujęcia :)

Czy wykonujecie zdjęcia grupowe/rodzinne?

Przeważnie tak, ale mimo, że są takie opcje w naszych pakietach to i tak zawsze podczas wesela podchodzimy i się pytamy czy para chce takie zdjęcia. Zdjęcia grupowe to fajna pamiątka i macie pewność, że jeśli wszyscy goście zapozują do takich zdjęć to będziecie mieć wszystkich uwiecznionych :)

Jak zabezpieczamy się na wypadek utraty zdjęć?

Pracując we dwójkę już jest to podwójne zabezpieczenie.
Zawsze posiadamy kilka kart pamięci oraz posiadamy dodatkowe aparaty, więc wszystko jest pod kontrolą.

Czy w swojej ofercie posiadacie albumy/fotoksiążki?

To jest must have każdego fotografa ślubnego i nie wyobrażamy sobie, żebyśmy takich rzeczy nie mieli w ofercie.
Wiecie, że nie ma nic piękniejszego niż Wasze wspomnienia przelane na papier?. Klasyka jest piękna !
Albumy zawsze przywołują pozytywne emocje i zawsze można z nimi powrócić do wspomnień.
W końcu dziwnie tak usiąść z rodziną przy komputerze i oglądać z monitora xD
W naszej ofercie znajdziecie nowoczesne tzn fotoalbumy, które posiadają sztywne karty, a zdjęcia nie są wklejane , a nadrukowane.
Druk najwyższej jakości. Karty otwierają się na płasko, dzięki czemu całe zdjęcia są widoczne i nie wchodzą głęboko w środek.
Posiadamy też fotoksiążki. Są one na miękkich kartkach tak jak zwykła książka w sklepie ;p
Fotoksiążka również robi efekt WOW zwłaszcza duży rozmiar :)

Czy my wybieramy zdjęcia do albumu?

Większość fotografów sama projektuje i dobiera zdjęcia. Tak na prawdę chodzi tu o to, że do końca nie wiemy ile zdjęć zmieści się do
fotoalbumy czy fotoksiążki, ponieważ robimy przeróżne kombinacje, aby album był ciekawy. Raz dajemy jedno duże zdjęcie na całą karte, a raz dajemy 3,4,5 w różnych wielkościach. Jeśli byście wybrali powiedzmy 150 zdjęć to nie możemy zagwarantować, że wszystkie się zmieszczą np. w 20 kartach. Każda dodatkowa karta to koszt. Dlatego proponujemy, abyśmy my sami wybrali najlepsze zdjęcia. Zawsze układamy zdjęcia w piękną Waszą historię. Wygląda to estetycznie i znów nasz wybór jest o wiele szybszy niż Wasz. ;) 
Oczywiście projekt możemy Wam podesłać.. Ale czyż nie jest piękne dostać niespodziankę? :)

Czy oddajecie też zdjęcia czarnobiałe?

Tak. Uwielbiamy czarnobiałe zdjęcia, które czasem wywołują większe emocje niż kolor, aczkolwiek nie są to duże ilości, więc nie martwcie się, że połowa reportażu będzie w kolorze a druga połowa w czarnobiałej kolorystyce, bo to nie oto chodzi xD
Jest to mały % całego reportażu.

Co w przypadku, kiedy nie będziecie mogli
zjawić się na naszym ślubie i weselu?

Oczywiście nie zostawimy Was na lodzie.. No pod warunkiem, że nie będziemy mieć groźnego wypadku..
Takie rzeczy też się zdarzają i nie mamy na to wpływu. Dołożymy wszelkich starań, aby załatwić za nas zastępstwo. W dobie internetu i facebookowej manii zastępstwo znajdziemy błyskawicznie. Mimo to jeszcze nie zdarzyła nam się taka sytuacja. :)

Oczywiście wybór będzie należeć tylko i wyłącznie do Was.

Kiedy rezerwować u Was termin?

Jak najszybciej. W tym momencie już mamy kilka terminów pozajmowanych na rok 2023. Pytania już są czasem na 2024 a mamy już dwie podpisaną umowę. Najczęściej pary zamawiają 1,5 roku wcześniej by być pewnym, że jeszcze będziemy mieli dla nich termin. Oczywiście ktoś może zrezygnować z naszych usług i może być sytuacja kiedy Wasz termin będziemy mieć wolny nawet miesiąc przed Waszym ślubem. Wszystko możliwe ;p Natomiast nie proponujemy szukać fotografa pół roku przed.. Zazwyczaj profesjonalni fotografowie mają już dawno pozajmowane terminy. 

Decydujemy się, chcemy podpisać umowę, ale mieszkamy daleko lub nie mamy czasu. Czy można formalności załatwić online?

Oczywiście! Jest to teraz najszybsza i znana opcja, która serio ułatwia życie. Oczywiście gdy para mieszka blisko nas, chętnie spotykamy się
i przedstawiamy nasze dodatki jak pokazowy fotoalbum, jakość odbitek, pudełko na zdjęcia z pendrive. 

Czy posiadacie legitymacje umożliwiającą wam fotografowanie w kościołach?

Odbylismy specjalne kursy po których otrzymaliśmy legitymacje. Zawsze mamy je przy sobie :)

Nie za bardzo umiemy pozować. Co mamy zrobić, aby zdjęcia z pleneru były jak najpiękniejsze?

Kochani. Przede wszystkim - NO STRESS !! :)
Będziecie znali nas już jakiś czas, więc spokojnie, na luzie. Od tego jesteśmy by pomóc i doradzić. Na pewno podpowiemy, a nawet i pokażemy na sobie xD.. W końcu jesteśmy we dwójkę. To nawet zaoszczędzi czasu ;p
Jeśli nie wstydzicie się swoich uczuć to zdjęcia bedą wychodzić same. Jeśli  jesteście wstydziochami to na pewno Was rozluzujemy i zapomnicie, że jesteśmy tuż obok Was ;P

bottom of page